top of page

BIM 4D - Kontrola Budowy w Wirtualnym Świecie

Pierwszy artykuł za nami!


Dlatego nie odpuszczamy i udostępniamy kolejny, który zagłębi Was w technikę produkcji symulacji 4D, czyli zakresu BIM 4D, którym się również zajmujemy. Jeśli chcesz powrócić do pierwszego artykułu kliknij tutaj.


Widząc nasze symulacje 4D zastanawiacie się pewnie jak to robimy, dla jakich inwestycji oraz jaki wybór ma klient. W tym tekście chcielibyśmy opowiedzieć o symulowaniu inwestycji w czasie.

 

Wszystko zaczyna się od rozmowy - nasi Klienci są indywidualnie traktowani, ponieważ każdy projekt jest inny i ma inną specyfikę pracy. Dlatego otrzymując zapytanie o nowy projekt zastanawiamy się jakie programy są odpowiednie dla danej inwestycji, czy posiadamy modele branżowe, i czy musimy tworzyć wszystkie dane wejściowe. Ważne jest również czy dana inwestycja to obiekt kubaturowy, czy infrastrukturalny. Dodatkowo istotne jest dla nas to jakiego końcowego efektu oczekuje od nas inwestor, ponieważ:

  • tworzymy symulację typowo techniczne, które obejmują główne etapy tworzenia wykopów, fundamentów, główną konstrukcje oraz wykonanie elewacji

  • zajmujemy się symulacją sekwencji logistycznych, czyli obejmującą procesy montażu, transportu

  • tworzymy również symulacje 4D, które służą inwestorowi lub generalnemu wykonawcy podczas całego trwania inwestycji, ponieważ cyklicznie wykonujemy analizę prac

  • tworzymy wizualne plansze w postaci plików PDF lub JPG prezentujących budowę oraz proces montażu elementów

Wizualny rokzkład placu budowy wraz z opisem
  • występują również sytuacje, że jakość oraz kwestie estetyczne są ważniejsze niż sprawy techniczne, dlatego bardziej skupiamy się nad tym, by odwzorować realia sytuacji, otoczenia i tekstury

Dlatego właśnie tak ważne jest by określić na czym najbardziej zależy Klientowi tworząc taką symulację.


Następnie, określamy jaki obszar projektu mamy wykonać, jakie elementu musimy wymodelować. Jeśli mamy do wykonania symulacje logistyczną, przygotowujemy odpowiednie modele pojazdów, wykonujemy model terenu.


Na bazie czego tworzymy symulacje?


Głównym dokumentem, dzięki któremu powstaje symulacja to harmonogram, który łączymy z modelem. Pracując z harmonogramem, bazując na rysunkach montażowych jesteśmy wstanie sprawdzić czy nie występują błędy logiczne.

Harmonogram z programu Synchro Pro


Jak łączymy harmonogram z modelem?


Synchro Pro | Navisworks Manage | Bentley Systems

Do tego celu wykorzystujemy dwa oprogramowania dwóch różnych producentów. Synchro Pro oraz Navisworks Manage. Wybór w dużym stopniu zależy od potrzeb klienta, jednak większe możliwości ma program Synchro Pro. Dlatego tworząc symulacje montażu konstrukcji wraz z logistyką pracujemy z oprogramowaniem firmy Bentley System.


Aby połączyć harmonogram z modelem, przypisujemy konkretne elementy modelu do konkretnego zadania - tak jak na zdjęciu poniżej.

Połączenie harmonogramu Synchro Pro z modelem

Taką czynność powielamy przy kolejnych zadaniach, aż przypiszemy wszystkie elementy do harmonogramu.


Gdy zakończymy ten proces może wam się wydawać, że to koniec naszej pracy, nic bardziej mylnego - w kolejnych etapach ustawimy ruchy pojazdów, czyli symulacje logistyki. Bardzo ważna jest także post-produkcja, o której opowiemy w kolejnych artykułach.


Niech BIM będzie z Wami!

Tags:

Comments


bottom of page