top of page

BIM dla Deweloperów i Inwestorów: Hot or Not?

Modelowanie informacji o budynku pozwala zebrać informacje o projekcie w scentralizowanym i dostępnym formacie. Z punktu widzenia zarządzania projektem, BIM jest szczególnie przydatny, ze względu na to, że umożliwia lepszą współpracę i daje o wiele bardziej wiarygodne informacje do wprowadzania zrównoważonych decyzji.


 

Wiemy już, że BIM oferuje odpowiednie narzędzia, które mogą pomóc w zmniejszeniu liczby błędów, bardziej efektywnym zarządzaniu zespołami, trzymaniu się budżetów i harmonogramów, zwiększeniu doświadczenia klientów i rozszerzeniu możliwości przyszłej pracy. Jednak jakie korzyści BIM ma w swojej ofercie jeśli chodzi o deweloperów i inwestorów? Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu tematowi, a pod spodem przedstawiamy Wam jaki odsetek deweloperów obecnie stosuje BIM w swoich inwestycjach (2021r.).How many developers use BIM in their investments
Źródło: PlanRadar

Stwórz cyfrowy model projektu


Współdzielenie informacji o nieruchomości jest jednym z kluczowych aspektów tego w jaki sposób BIM może wspomagać deweloperów oraz inwestorów. Dzięki takiemu modelowi, który dostępny jest dla wszystkich osób i zespołów zaangażowanym w proces budowlany, firmy deweloperskie mogą m.in. utrzymywać bieżącą kontrolę kosztów, a także weryfikować harmonogram realizowanych prac. Możliwość korzystania z cyfrowego modelu projektu daje szanse na szybsze podejmowanie istotnych decyzji, co ma znaczący wpływ na przyśpieszenie całego procesu wykonawczego.


Dodatkowo, po zakończeniu projektu, klientowi przekazywany jest powykonawczy model 3D, który obrazuje, jak zainstalowano każdy system w budynku. To potężne ułatwienie, które może być wykorzystane w szeregu zadań, od regularnej konserwacji po modernizację i instalację przyszłych systemów.


Zatrudnij eksperta przy projekcie


Wiemy, że ile ludzi tyle pomysłów, a czasami jeszcze więcej. Dlatego kiedy projekt jest już gotowy, w następnym etapie należy sprawdzić jak to widzą planiści i wykonawcy. Niekiedy może okazać się, że projekt jest zbyt skomplikowany, niezbyt dobrze przemyślany albo brak mu podstawowych funkcjonalności, których nie widać na pierwszy rzut oka. Wtedy z pomocą nadchodzi ekspert BIM - niezależnie czy jest to wewnętrzny, czy zewnętrzny konsultant.


Ekspert BIM jest w stanie powiedzieć, czy określone specyfikacje są możliwe do wykonania, a także pomoże zgromadzić wszystkie niezbędne informacje, które mogło zdarzyć się pominąć podczas planowania. Kiedy mamy taką osobę, automatycznie zwiększa nam się szansa na sukces projektu, a także znacznie maleje ryzyko porażki.


Zapomnij o planie B


Badania wykazały, że posiadanie planu B może w rzeczywistości sabotować plan A, ponieważ sprawia, że czujemy się wtedy bardziej bezpiecznie. Plan B może prowadzić do zmniejszenia naszej wydajności w realizacji głównego celu poprzez zmniejszenie motywacji do jego osiągnięcia. Dlatego plan A powinien nam wystarczyć w zupełności!


Wdrożenie BIM w każdy projekt inwestycyjny jest wymagającym procesem i wymaga czasu. A aby zrobić to z sukcesem, musimy uzbroić się w cierpliwość. Należy pamiętać, że wdrażając BIM tylko torujemy sobie drogę do uzyskania 100% korzyści w każdym projekcie.


Poznaj łatwiejszą komunikację

Jak wiecie, główną zaletą BIMu czy to we współpracy z deweloperami, inwestorami, czy po prostu przy tworzeniu jakichkolwiek projektów jest komunikacja. Uproszczona komunikacja między podmiotami biorącymi udział w procesie inwestycyjnym jest jednym z ważniejszych czynników dlaczego na BIM decyduje się coraz więcej firm deweloperskich. Komunikacja pomiędzy różnymi obszarami jest bezpośrednia i praktycznie natychmiastowa. Podczas gdy zidentyfikowanie konfliktów pomiędzy odrębnymi systemami wymagało czasu przy użyciu modelowania budynku 2D, BIM pozwala na znacznie szybsze zwrócenie uwagi na takie problemy, a po rozpoczęciu budowy pojawia się mniej pytań.

W skrócie można powiedzieć, że BIM oznacza:

  • transparentność

  • wykluczenie niedomówień

  • większą świadomość


Jeśli zaś chodzi o komunikację już na poziomie deweloper-klient, to z pewnością nikt nie odbierze nam tu punktów, ponieważ kto woli oglądać dziurę w ziemii, niż pięknie prezentujący się cyfrowy budynek w VR? Dzięki BIM takie prezentacje są możliwe już na wczesnym etapie inwestycji.


Zdecyduj co chcesz osiągnąć

Na pewno najprostszym sposobem byłoby wpisanie w przeglądarkę “pobierz BIM” i mieć cały problem z głowy. Projekt byłby zoptymalizowany, wszyscy wiedzieliby o co chodzi, jak mają działać, a po 2 miesiącach cała realizacja byłaby gotowa. Niestety wygląda to nieco inaczej… Po pierwsze należy wiedzieć co chcemy osiągnąć wdrażając BIM do projektu - w innym przypadku możemy jedynie narazić naszą firmę na generowanie niepotrzebnych kosztów.


Aby wdrożenie BIM zakończyło się sukcesem, należy pamiętać, że BIMu nie można porównywać do tradycyjnych projektów i działać tak, jak zawsze. Należy przeanalizować każdy krok w ogólnym procesie projektowym, aby umożliwić lepszą komunikację, współpracę i podejmowanie decyzji. Dlatego właśnie musicie dokładnie zrozumieć cele i przedstawić je ekspertom, żeby współpraca przebiegała sprawnie i bez komplikacji.Dla coraz większej liczby architektów, inżynierów czy deweloperów, BIM nie jest już przyszłością branży budowlanej - coraz częściej staje się on standardem. Jak się okazuje - BIM to doskonałe podejście do wszystkich technicznych aspektów budownictwa.


Niech BIM będzie z Wami!

Comentários


bottom of page