top of page

Chatgpt vs. BIM: Czy Sztuczna Inteligencja Zmieni Przemysł Budowlany?

W ostatnim czasie pojawiła się aplikacja, która w krótkim czasie zyskała ogromną popularność - mowa o ChatGPT. Zapewne każdy z nas już o nim słyszał. To najbardziej viralowa aplikacja z przełomu 2022/2023 roku, która w ciągu 5 dni osiągnęła 1 milion użytkowników. Porównując ten wynik z Instagramem, który osiągnął podobną liczbę użytkowników, potrzebował aż 2,5 miesiąca. Jest to nie tylko imponujący wynik, ale także nowy przełom w dziedzinie technologii, który wywołał niemałe poruszenie w branży, nawet w gigancie takim jak Microsoft.


Czym jest ChatGPT? Jakie ma zastosowania i jak wpłynie na naszą przyszłość? Czy zastąpi ludzi w wykonywaniu zawodów, które do tej pory były wyłącznie naszą domeną? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, a także przyjrzeć się bliżej ChatGPT w kontekście branży BIM.

 

Ponad rok temu w naszym artykule podejmowaliśmy temat: Czy Nowa Technologia zabierze Ci w Przyszłości Pracę, a teraz chcieliśmy się podjąć podobnego tematu. Wiele osób widzi w tym kierunku sztucznej inteligencji AI zagrożenia z rodem z filmu “Terminator”, jednak niektórzy obawiają się, że za kilka lat nie będą już potrzebni. Copywriterzy razem z przeglądarką Google, stoją przed nie lada wyzwaniem, jednak co z BIMowcami?

To ciekawe określenie BIMowcami odnaleźliśmy u naszych znajomych, którzy organizują ciekawe spotkanie, dlatego jeśli jesteście również zainteresowani, to zapraszamy do linku poniżej.Co oznacza nazwa ChatGPT?


ChatGPT to akronim od "Chat Generative Pre-trained Transformer". Jest to system sztucznej inteligencji (AI), który na podstawie wprowadzonego tekstu jest w stanie generować odpowiedzi i dalsze wypowiedzi. W odróżnieniu od innych systemów AI, ChatGPT nie jest zaprogramowany do wykonywania określonych zadań, ale jest w stanie uczyć się na podstawie przetwarzanych informacji i generować własne odpowiedzi.


ChatGPT w programowaniu


Warto wiedzieć, że ChatGPT działa na podobnej zasadzie jak języki programowania, tzn. umożliwia przetwarzanie danych i tworzenie aplikacji, ale zdecydowanie przewyższa tradycyjne rozwiązania pod względem skali i efektywności. Zastosowanie ChatGPT w programowaniu pozwala na automatyzację wielu procesów, które wcześniej wymagały od programistów dużego nakładu pracy i czasu. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze, a jednocześnie zwiększyć jakość tworzonych aplikacji.


Wśród korzyści wynikających z zastosowania ChatGPT w programowaniu warto wymienić m.in.:

  • znaczne przyspieszenie procesu programowania

  • poprawę jakości kodu dzięki automatycznemu wykrywaniu błędów

  • łatwiejsze testowanie i wdrażanie aplikacj

ChatGPT w BIM


Jednym z głównych zastosowań ChatGPT w branży BIM może być rozwijanie systemów inteligentnych asystentów, które pomogą projektantom i inżynierom w pracy nad projektami. Systemy te będą w stanie przewidywać i reagować na potrzeby projektowe, wykrywać problemy i proponować rozwiązania, co pozwoli na usprawnienie pracy i oszczędność czasu. ChatGPT może również pomóc w analizie danych i wykrywaniu błędów, co pozwoli na poprawę jakości projektów.


Innym zastosowaniem ChatGPT w branży BIM może być rozwijanie narzędzi do automatyzacji procesów projektowych, takich jak generowanie raportów i schematów, oraz zarządzania projektem. Aplikacja może również pomóc w procesie wizualizacji i komunikacji projektowej, co umożliwi klientom i interesariuszom lepsze zrozumienie projektu i wprowadzenie ewentualnych zmian.

Ponadto, ChatGPT może również znaleźć zastosowanie w procesie zarządzania projektem, zwłaszcza w zakresie harmonogramów i budżetów (o tym jak sami tworzymy harmonogramy wspominaliśmy w jednym z pierwszych artykułów na naszej stronie). Systemy oparte na sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, są w stanie przewidywać i wykrywać problemy, a także reagować na nie, co pozwoli na utrzymanie projektu na właściwej ścieżce i uniknięcie ewentualnych opóźnień i kosztów.

Czy ChatGPT zastąpi nasze zawody?

Wielu ludzi obawia się, że rozwijająca się sztuczna inteligencja zastąpi nasze zawody. Jednak nie ma powodu do paniki. Zawody, które wymagają od nas kreatywności, empatii czy intuicji, będą wciąż potrzebne. ChatGPT może zastąpić pewne aspekty tych zawodów, jednak nie zastąpi ich w całości. W przypadku BIM, ChatGPT może pomóc w procesie projektowania i planowania, ale nadal wymagane będą umiejętności inżynierskie i architektoniczne do przeprowadzenia projektu w życie. Ponadto, w kontekście BIM, ChatGPT może pomóc w tworzeniu dokumentacji i innych materiałów, ale wciąż niezbędne będą umiejętności techniczne, aby prawidłowo przetworzyć i wykorzystać te materiały. Wreszcie, ChatGPT nie jest w stanie zastąpić ludzkiej interakcji i pracy zespołowej, co jest niezbędne w wielu zawodach. Dlatego też, choć może to przyspieszyć proces projektowania i planowania, nie zastąpi ludzkich umiejętności i wiedzy, które są niezbędne do wykonania wielu prac.


Podsumowując

Rozwój technologii i sztucznej inteligencji, w tym popularność aplikacji ChatGPT, stawia przed nami zarówno wyzwania, jak i szanse. Pomimo obaw o zastąpienie zawodów przez roboty, istnieją zawody, które wymagają ludzkiego czynnika, i które nie mogą być w pełni zastąpione przez sztuczną inteligencję.

ChatGPT ma wiele zastosowań, w tym w dziedzinie programowania i BIM, gdzie może przyspieszyć procesy projektowania i ułatwić komunikację między specjalistami. Jednakże, musimy pamiętać, że to, co czyni nas ludźmi, to nasze zdolności do myślenia krytycznego i twórczego, a te umiejętności nie mogą być całkowicie zastąpione.

Ostatecznie, rozwój technologii powinien być postrzegany jako narzędzie ułatwiające nasze życie i pracę, a nie jako zagrożenie dla naszych zawodów i stylu życia. Kluczowe jest, aby zrozumieć, jak możemy wykorzystać technologię, aby poprawić nasze możliwości i wciąż zachować to, co nas wyróżnia jako ludzi.


Niech BIM będzie z Wami!


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page