top of page

Czy Nowa Technologia zabierze Ci w Przyszłości Pracę?


Czy zastanawialiście się nad tym czy szybki rozwój technologii wpłynie na nasze życie w taki sposób, że np. jeden skrypt lub aplikacja całkowicie zastąpi naszą pracę? Czy uda się stworzyć na tyle uniwersalny proces, choćby w Dynamo, by całkowicie zastąpić projektanta oraz modelera i pozostawić tylko operatora skryptu?
 

Według nas, jeśli coś jest do wszystkiego to tak naprawdę jest do niczego - dlaczego? Maszyna, która obsługiwałaby taki skrypt musiałaby być naprawdę, ale to naprawdę wydajna. Bardzo możliwe, że musiałby być to superkomputer, który zajmuje sporą powierzchnię porównywalną do obszaru serwerowni. Osoby, które pracują z Dynamo, wiedzą że nie jest to najbardziej stabilne środowisko i lubi się “wykrzaczać”. Większe możliwości widzielibyśmy w aplikacji, jednak biorąc pod uwagę, że taka aplikacja musiałaby posiadać wszystkie dostępne rozwiązania możliwych konstrukcji, elewacji i systemów - jest to po prostu niemożliwe.


I choć testujemy już możliwości Generative Design, w którym to program oblicza wszystkie możliwe rozwiązania np. rozkładu pomieszczeń, optymalizuje ilość płytek itp. , to uważamy, że liczba możliwych rozwiązań w całym procesie projektowym jest tak duża, że ciężko byłoby postawić tak uniwersalne, ale i jednak szczegółowe wytyczne. Przytoczymy również dość popularne stwierdzenie, “O gustach się nie dyskutuje” oraz “Ile osób tyle opinii”. Analizując, że liczba ludności na świecie dąży już do 8 mld to możemy uznać, że tyle może być możliwości rozwiązań architektonicznych. Dodatkowo trzeba uwzględnić, że nie tylko każdy człowiek jest inny, ale również i każdy projekt jest inny, ma różne wymagania, różne funkcje i ograniczenia.

A Ci którzy pracują w projektowaniu wiedzą, że niektórych warunków choćby przestrzennych z logicznego punktu widzenia nie da się poprawnie rozwiązać, a warto wiedzieć, że programy z reguły działają na pewnej logice - nie potrafią określić rozwiązania, a w warunkach nielogicznych po prostu wyskoczyłby error :) Dlatego w wielu polskich realiach otrzymalibyśmy ten error i trzeba by było coś wpisywać z palca, tak jak niektórzy wpisują wartości w linii wymiarowej w Autocadzie jeśli coś im nie pasuje.


Dlatego wbrew pozorom i na przekór wszystkim filmom science fiction pokazujących obraz życia, w którym komputery całkowicie przejęły naszą pracę i świat, wydaje się mało realny na najbliższą przyszłość (choć kto wie, w Azji już testują sztuczną inteligencję w hotelach).

Rozumiemy, że wiele osób się zasmuciło na myśl, że jednak technologia nie rozwinęła się na tyle szybko by wszyscy mogli całkowicie zrezygnować z pracy. Dla tej drugiej części, która jednak lubi pracować i lubi swoją pracę mamy dodatkowe tipy, jak umilić sobie pracę. Sami należymy do tej drugiej grupy, bo o ile praca teoretycznie zabiera nam plus minus połowę życia, to robimy to co lubimy, dlatego idealnie tutaj pasuje powiedzenie “Jeśli robisz to co lubisz nigdy nie będziesz musiał pracować”. Tutaj jednak prośba, nie mówcie tego naszemu zarządowi, bo uznają, że praca daje tyle przyjemności, że przestaną nam wypłacać pensje :D

Jednak w każdej pracy są takie obowiązki lub zakresy pracy, których nie lubimy robić, takie typowe "klikacze", gdzie trzeba po prostu coś przeklikać, lub proces, który trwa 2-3 dni i jest cały czas monotonny.


W takich momentach przydałby się prosty skrypt, który zrobiłby pracę za nas, a my ten czas moglibyśmy wykorzystać na picie kawki lub czytanie tego artykułu. Brzmi nieźle, co nie? W takim razie, pokażemy Wam kilka przydatnych funkcjonalności, które mogą Wam pomóc przyspieszyć pracę i ułatwić życie.


Tip nr 1: Pobieranie wartości parametrów z modelu po kategoriach


Czy musieliście kiedyś sprawdzać ręcznie w modelu wszystkie kody elementów pod względem poprawności? O ile elementów jest np. 5 to przeklikanie tych elementów i sprawdzenie ich pod względem poprawności nie sprawia nam problemu, jednak gdy elementów jest 5 tysięcy, no to hm. Odpowiedź nasuwa się sama, zawiewa nudą i mozolną pracą. Dlatego poniżej możesz zobaczyć jeden z prostszych i najczęściej wykorzystywanych mark do zbierania informacji modelu.


Pakiet tych węzłów pozwoli Ci wyświetlić w liście wszystkie wartości parametru “Mark” w kategorii ściany.


Tip nr 2: Nadawanie wartości parametrów z modelu po kategoriach


Kolejny pakiet węzłów, który może pomóc w pracy zawiera te same elementy co w powyższym przykładzie, różni się tylko ostatnim węzłem. Pakiet ten w odróżnieniu od 1 tipa pozwala na nadawanie odpowiedniej wartości parametrowi “Mark” elementom znajdującym się w liście.Tip nr 3: Eksport listy do Excela


Gdy wykorzystaliście już poprzednie tipy i posiadacie w Dynamo kilka list z danymi i parametrami, co w takiej sytuacji możemy zrobić? Jest wiele sposobów na wykorzystanie danych, jedną z nich jest np. eksport do formatu .xslx czyli popularnego Excela.


Do tego celu idealnie nadaję się node "Excel.WriteToFile".


Podsumowując

Mamy nadzieję, że ten artykuł nie spowoduje nagłej fali załamań z powodu informacji, że jednak przez najbliższe lata będziemy musieli pracować. Ważna jednak jest informacja, że nasza praca ewoluuje, bo jeszcze niektóre osoby pamiętają czasy, jak projekty tworzyło się atramentem na kartce papieru, obecnie nie musimy już projektu nawet drukować na papierze by go zrealizować. Może nasze pra-pra-pra-wnuki już nie będą musiały tego robić tylko, będą mogły sobie leżeć z drinkiem na plaży i odpoczywać, a roboty będą za nas pracować? Tylko pytanie co wtedy, gdy roboty się zorientują, że my nie jesteśmy im tak naprawdę potrzebni?


Niech BIM będzie z Wami!

Comentarios


bottom of page