top of page

Edukacja BIM w Polsce: Czy to się Opłaca?

Nowa technologia w budownictwie to nie tylko obracanie modelem w 3D, to niestety, lub stety, także nauka. Nie wszystkiego da się nauczyć w pracy, a trend rozwojowy wpłynął już na polski rynek tak, że nie tylko wystarczą chęci nauki w pracy. Coraz częściej w ogłoszeniach można spotkać już konkretne wymagania odnośnie specjalistycznego oprogramowania, nowych norm, najnowszych technik zarządzania i nie tylko. Jak to wszystko ogarnąć? Jak wyspecjalizować się w branży by być bardziej konkurencyjny? Specjalnie dla Was zrobiliśmy research polskich uczelni oraz dostępnych kierunków studiów podyplomowych rozwijających umiejętności z technologii BIM.

Lista uczelni oferujących studia podyplomowe z zakresu technologii BIM
 

Po analizie programu nauczania konkretnych kierunków możemy podzielić je na 3 główne typy studiów - studia przygotowujące studentów na stanowisko:

  • BIM Modelera

  • BIM Koordynatora

  • BIM Managera

Jakie są między nimi różnice?

Porównanie różnych stanowisk w BIM: BIM Modeler, BIM Koordynator, BIM Manager

Które uczelnie są w takim razie najlepsze?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, tym bardziej, że to zależy od człowieka, jaki ma plan na przyszłość, czy chce być BIM Modelerem, Koordynatorem, czy Managerem. Jednak postaramy Ci się pomóc w podjęciu decyzji podjąć oraz jacy kandydaci najlepiej mogą nadawać się na jaki typ studiów.BIM MODELER

Studia podyplomowe związane z modelowaniem BIM polecamy osobom, które pracują na stanowiskach np. asystent projektanta, projektant, w celu zwiększenia konkurencyjności na rynku pracy. Nie oszukujmy się, ale rozwój nowych technologii idzie do przodu i tak jak kiedyś ludzie musieli przestawić się z rysowaniu na kartkach na środowisko CAD 2D, tak teraz z tego środowiska przechodzimy w świat 3D. Dlatego jeśli ważny jest dla Was rozwój, polecamy tego typu kierunek.


Studia podyplomowe z modelowania BIM idealnie wpasowują się też dla osób które dopiero co zakończyły studia i chcą być bardziej konkurencyjne na rynku pracy. Niestety wiele polskich uczelni technicznych nie nadąża jeszcze za rozwojem technologii i prowadzą swój program nauczania od 20 lat w taki sam sposób, dlatego próżno szukać na uczelniach przedmiotów związanych z rozwojem umiejętności modelowych. Dlatego właśnie to studia podyplomowe mogą być idealnym rozwiązaniem.


BIM KOORDYNATOR

Jeśli macie już doświadczenie z procesem inwestycyjnym, pracowaliście jako projektant, znasz procesy związane z etapem modelowania lub jesteś specjalistą z przynajmniej jednego oprogramowania do modelowania, to kolejnym krokiem rozwoju może być wybór kierunku specjalizującego w BIM koordynacji. Studia tego typu mogą podnieść kompetencje pod względem umiejętności tworzenia reguł koordynacji międzybranżowej, na bazie której tworzony jest raport, który dzielimy na konkretne osoby. Dodatkowo BIM koordynatorzy dość często administrują platformę CDE oraz zarządzają na niej przepływem informacji.


BIM MANAGER

BIM Manager to ostatnio najbardziej porządne stanowisko w branży budowlanej, jednak czy każdy może nim być? Jeśli chcesz się zdecydować na studia związane z zarządzniem BIM, musisz się zastanowić czy masz predyspozycję by nim być. BIM Manager podchodzi do całej inwestycji i technologii BIM pod względem biznesowym, musi być świadom tego że będzie zarządzał zespołem, dlatego przydatne byłoby posiadać już doświadczenie w tym temacie. Dodatkowo, warto znać cały proces inwestycyjny, czym wyróżnia się etap przetargowy, projektowy i wykonawczy. Bardzo ważna jest także znajomość całej branży, dlatego na tego typu studia powinny iść osoby, które mają już bagaż doświadczeń, są świadome swoich wartości i umiejętności, a podyplomówka może tylko podnieść wartość obecnej wiedzy o tematy i usystematyzować wszystkie informacje.


Oczywiście nikomu nie zakazujemy iść na studia podyplomowe z BIM Managementu zaraz po studiach, jednak czy wtedy wykorzystacie cały potencjał tych studiów, jeśli sami nie będziecie rozumieli problematyki z jaką boryka się branża?


Czy studia podyplomowe w Polsce to obowiązek?


Oczywiście, że nie!


Wielu specjalistów pracujących w naszej firmie to potocznie mówiąc samouki, którzy zdobyli wiedzę poprzez różnego typu kursy, metodą prób i błędów, a następnie z tym bagażem doświadczeń rozwinęli umiejętności w naszej firmie. Dlatego nie czujcie się, że studia podyplomowe to "must have", by pracować z tą technologią. Tak jak mówiliśmy, wielu z nas uczyło się tego samodzielnie, jednak dla niektórych studia mogą być ścieżka dla szybszego rozwoju.


Lista uczelni oferujących studia podyplomowe z zakresu technologii BIM

Warszawa
Kraków
Łódź
Wrocław
Katowice
Płock
Białystok
Gliwice
Rzeszów
Poznań
Szczecin
Chorzów

Niech BIM będzie z Wami!

Comments


bottom of page