top of page

Vol 2: Jak Wykorzystać Model 4D w Praktyce?

Model 3D to coraz częściej podstawa procesu inwestycyjnego, duża część naszego środowiska uważa, że jest on wstanie pomóc i zredukować ilość błędów. Stosunkowo wielu z nas pracowało już z takim obiektem i wie jakie jest praktyczne zastosowanie. Ale co z modelem 4D?

 

Jak obiecaliśmy - wracamy z tematem - i w dzisiejszym artykule chcielibyśmy rozwinąć rozpoczęty już temat odnośnie praktycznego wykorzystania modelu 4D.


Analizę modelu w czasie wykorzystujemy do:

  • Planowania na bazie modelu oraz rozwijania harmonogramu

  • Planowania logistyki na placu budowy

  • Organizacji BHP na budowie oraz szkolenia

  • Komunikacji ze stronami inwestycji

  • Komunikacji z podwykonawcami

  • Optymalizacji dostępnych zasobów na budowie

  • Tworzenia różnych wariantów

  • Śledzenia postępu prac

  • Określenia status zasobów

Jeśli zapomnieliście o poprzednich zastosowaniach modelu 4D, zapraszamy do poprzedniego artykułu, a teraz rozwiniemy dalsze podpunkty.


BIM 4D w komunikacji z podwykonawcami


Dodatkiem do spotkań koordynacyjnych i omawiania kolejnych frontów robót może być symulacja w Synchro Pro, firmy Bentley System, która może posłużyć jako prezentacja z podziałem na firmy i podwykonawców. Dzięki temu prościej opisać brygadzistom danych firm podwykonawczych, który sektor prac będzie w czyim zakresie.


Połączenie danych zadań z konkretnymi firmami, daje nam możliwość sprawdzenia czy podczas rozdzielenia obowiązków na poszczególne zespoły w harmonogramie nie pojawił się błąd, i czy jednej firmie nie zaplanowano dwóch czynności jednocześnie, co może mieć wpływ na ewentualne opóźnienia budowy I błędne określenie zapotrzebowania na osoby fizyczneBIM 4D w optymalizacji zasobów


Model 4D może skutecznie posłużyć do optymalizacji kosztów związanych z prowadzeniem inwestycji. Jako przykład chciałaby poruszyć tematykę związaną z utrzymanie rusztowań. W harmonogramie, który ma wiele zadań ciężko odnaleźć, która z czynności będzie wykonywana jako ostatnia z wykorzystaniem rusztowań zamontowanych na elewacji. Dlatego zdarzają się sytuacje na budowie, gdzie rusztowanie zostało rozmontowane za wcześnie, lub rusztowanie niepotrzebnie było utrzymywane przez kilka tygodni co generowało starty. Dzięki modelowi 4D można w wizualny sposób ustalić, która z czynności jest ostatnia oraz, dla której potrzebne jest rusztowanie, tak aby nie ponosić strat z tytułu za krótkiego lub za długiego utrzymywania rusztowań.


BIM 4D w wariantowaniu


Z doświadczenia pracy z generalnymi wykonawcami czy nawet prowadzenia firmy, wiemy, że wiele aspektów trzeba planować. Dość często koszty analizujemy w Excelu, wypisujemy różne zadania, które trzeba wykonać ile to będzie kosztować i dodać ewentualne ryzyka, z którymi może się borykać dany projekt. Brzmi to bardzo prosto, ale co w sytuacji gdy prowadzimy budowę, w której występuje bardzo wiele zależności? Rysowanie na płaskim rysunku w celach planistycznych o ile wydaje się wygodnym rozwiązaniem na krótki okres, to długofalowo może być problematyczne, tym bardziej, że nie patrzymy wtedy na całokształt budowy, tylko jej części która znajduję się na rysunku montażowym. Model 4D daje tę korzyść, że możemy jednocześnie rozważać wiele wariantów rozwiązań problemów, tak jak np. roboty ziemne.


BIM 4D w śledzeniu postępów


Kolejnym aspektem, który wspomaga pracę planistów jest aktualizowanie modelu 4D, o prace już wykonane i w jakim terminie one zostały wykonane. Mówiąc prosto, zawieramy prace As-built w modelu – w jaki sposób wygląda ten proces? Zespół planistów zaplanował prace betonowe ścian w sektorze D na 5 kwietnia i miały trwać 1 dzień. Kolorystycznie w modelu widoczne one są jako kolor zielony, czyli pojawiają się w symulacji w czasie, który powinny być wykonane te elementy. Systematycznie po budowie wykonuje obchód specjalista ds. BIM i odznacza na platformie, ze prace w tym sektorze zaczęły się jednak 11 kwietnia. Dlatego w modelu widać również kolor turkusowy, który oznacza ewentualne zmiany w harmonogramie ze względu na opóźnienia.


BIM 4D w określeniu stanu zasobów


Należy również nadmienić, że prace z modelem 4D to nie tylko elementy, które powstają. Istnieje ogólny podział prac na elementy powstające, tymczasowe tak jak np. tymczasowe rusztowanie, oraz usuwanie elementów, czyli np. demontaż konstrukcji, elewacji. Jako przykład możecie zobaczyć symulację pokazującą podział kolorystyczny na zakres prac danej firmy oraz, że część konstrukcji powstaje na zielono i ma posłużyć jako podparcie, a następnie usuwane są betonowe ściany oraz części stropów. W ostatnim etapie tworzona jest nowa konstrukcja w miejscu starej.Niech BIM będzie z Wami!

Tags:

Comentarios


bottom of page