top of page

BIM - Początek i Koniec?

Słowo BIM jest ostatnimi czasy najbardziej popularnym określeniem w branży budowlanej. Technologie tę można określić swego rodzaju celebrytą, ponieważ każdy chce mieć BIM w swojej firmie, każdy chce mieć coś związanego z BIM-em, tak jak ze znanymi gwiazdami chce się mieć zdjęcie.


Nie balibyśmy się nawet określenia, że "każdy o BIM-ie słyszał". Jednak czy każdy wie co ono może oznaczać? Tutaj to już bardziej pytanie do Was, ponieważ dla każdego słowo BIM może oznaczać coś innego w zależności od zajmowanego stanowiska oraz sektora, w którym pracujecie.

 

W tym artykule postaramy się w skrócie wytłumaczyć o co chodzi z tym sławnym słowem i dlaczego w tytule zapisaliśmy to jako początek i koniec.

Wbrew pozorom BIM nie ma jednego ogólnego znaczenia, nawet samo rozwiniecie skrótu BIM nie jest jednoznaczne, ponieważ występują opracowania, które określają to jako Building Information Modeling lub Building Information Management.


Sami osobiście uważamy, że oba wytłumaczenia są odpowiednie, ponieważ modelujemy informacje i nimi zarządzamy.


Abyście mogli zrozumieć, dlaczego oba rozwinięcia skrótu są poprawne opowiemy szczebelek po szczebelku o działaniach, które występują w procesie technologicznym BIM, ponieważ od ilości nomenklatury i skrótów można dostać zawrotu głowy.


2D - czyli wszystkim dobrze znana produkcja dokumentacji papierowej w postaci CAD 2D. Cześć krajów takich jak Norwegia odchodzi już od klasycznych rysunków na cześć modelu 3D, jednak w wielu krajach, również w Polsce, dokumentacja rysunkowa jest podstawą prawną wszystkich procesów inwestycyjnych

Skoordynowany rysunek elewacji 2D

3D - jest to etap produkcji modelu geometrycznego i informacyjnego 3D. Należy pamiętać, że sam model to składowa całej metodologii oraz, że programy służące do tworzenia takich modeli to tylko narzędzia, którymi należy się dobrze posługiwać


Poprawnie wykonany model może być źródłem danych geometrycznych oraz informacyjnych - dzięki niemu możemy w prostszy sposób utworzyć raporty, zestawienia materiałów. Model jest bazą, która będzie wykorzystywana w kolejnych etapach, o których możecie się przekonać czytając kolejne punkty.


Jeśli jesteście ciekawi kultury pracy na modelu, zapraszamy do śledzenia kolejnych artykułów już teraz.


4D - etap podczas, którego łączymy model z harmonogramem - połączenie modelu z czasem, daje nam nie tylko wirtualny obraz jak będzie przebiegać inwestycja, ale również pozwala zaplanować procesy montażowe, a także unikać błędów logicznych. Ten etap będziemy na pewno o wiele szerzej opisywać w kolejnych artykułach


5D - posiadając model połączony z harmonogramem jesteśmy wstanie określić zużycie materiału, np. zapotrzebowanie na beton w okresie zimowym, lub w którym okresie prac występuje największe zapotrzebowanie na pracowników fizycznych

Kosztorys

6D - etap ten służy do weryfikacji danych związanych z zapotrzebowaniem na energię danego budynku, czyli tzw. analizy energetycznej

Model instalacji BIM

7D - na tym etapie model skompletowany o odpowiednie informację może posłużyć zarządcy obiektu do efektywnej eksploatacji budynku. Stanowić ona ma wewnętrzną bazę danych zawierająca takie dane jak terminy przeglądów, specyfikację urządzeń, karty gwarancyjne, itp.


Czy już was głowa boli od skrótów i terminologii? Jeśli tak, to możemy Was pocieszyć, że skrótów powstających w tej technologii z roku na rok jest coraz więcej, i to co wymieniliśmy jest swego rodzaju podstawą. Jednak postaramy się w sposób prosty i dostępny opowiadać Wam o co chodzi w tym całym zamieszaniu z BIM-em. Odpowiedź na tezę zawartą w tytule odnajdziecie w kolejnym artykule.


Niech BIM będzie z wami!

Tags:

Comentários


bottom of page