top of page

Kolor Pantone 2022 wybrany!

Pantone Color Institute™ ogłosiło kolor roku 2022 - został nim PANTONE 17-3938 o nazwie Very Peri. Co roku kolory wybierane przez specjalistów z Pantone Color Institute™ nie są przypadkowe. Zazwyczaj mają one głębsze znaczenie - odnoszą się do obecnej sytuacji na świecie, warunków społeczno-ekonomicznych, technologii, przemysłu rozrywkowego, a także pozostałych obszarów mogących stanowić nowe wpływy kolorystyczne.


Od 23 lat kolor roku Pantone ma ogromy wpływ na rozwój produktów oraz decyzje zakupowe w wielu branżach, takich jak moda, projektowanie wnętrz, wzornictwo przemysłowe oraz oczywiście projektowanie graficzne.


 

Czym jest Pantone Color Institute™?


Pantone Color Institute™ oferuje projektantom, marketerom, markom oraz twrócom możliwość współpracy i wprowadzania silnej obecności kolorów do ich strategii. W instytucie Pantone prognozuje się globalne trendy kolorystyczne i doradza firmom w zakresie koloru w identyfikacji marki i rozwoju produktu, w celu zastosowania i integracji koloru jako strategicznego zasobu. Jak przystało na pioniera branży poligraficznej, ich wiedza na temat koloru jest niezrównana. Są ekspertami w tym, jak kolor wpływa nie tylko na design, ale także na konsumpcjonizm.Jak wybierany jest Kolor Roku Pantone?


Składający się z 20 ekspertów Pantone Color Institute™ rozpoczyna swoje narady wczesną wiosną, a kompletny proces wyboru koloru trwa około 9 miesięcy. Szukają oni powtarzających się wzorów oraz kolorów życia codziennego. Pantone twierdzi, że Kolor Roku powinien być


"kolorową migawką tego co widzimy w naszej globalnej kulturze".


Sam proces wymaga wyjątkowo głębokiej analizy i przemyślenia trendów, jednak wpływ jaki oddaje na różnorodne branże oraz aspekty życia, jest co roku równie fascynujący.PANTONE 17-3938 Very Peri

Twin Bricks / Atelier Tekuto. Image © Makoto Yoshida

Po restrykcjach związanych z COVID-19 w 2020r. Pantone Color Institute™ wybrał dwa kolory, Ultimate Grey i słonecznie żółty Illuminating. Zostały one wyselekcjonowane tak, aby symbolizować podniesienie na duchu oraz optymizm na przyszłość.


Very Peri należy do rodziny niebieskich kolorów, przełamanych fioletowymi oraz, niemal niewidocznymi, czerwonymi odcieniami. Co ciekawe, w architekturze odcienie lawendy są od dawna stosowane w budynkach, przestrzeniach handlowych, a nawet oświetleniu, wywołując ogólny uspokajający i pozytywny wpływ na ludzki umysł. Kolor został zinspirowany transformacyjnymi czasami, w których obecnie znajduje się świat. Jego główne źródło inspiracji — dynamiczny świat wirtualny — metawersum — odzwierciedla eksplorację i kreatywność, które zapewnia nam przestrzeń cyfrowa. Kolor Roku 2022 ma reprezentować globalnego ducha czasu, a także symbolizować zmiany, których doświadcza świat, gdy staramy się wyjść poza izolację i niepewność pandemii.


„Ukazując beztroską pewność siebie i śmiałą ciekawość, które ożywiają naszego twórczego ducha, dociekliwy i intrygujący kolor PANTONE 17-3938 Very Peri pomaga nam ogarnąć ten zmieniony krajobraz możliwości, otwierając nas na nową wizję, gdy piszemy nasze życie na nowo. Wzbudzając wdzięczność za niektóre z cech, które reprezentuje kolor niebieski, uzupełniony o nową perspektywę, która rozbrzmiewa w dzisiejszych czasach, kolor PANTONE 17-3938 Very Peri stawia przyszłość w nowym świetle. Żyjemy w czasach transformacji. PANTONE 17-3938 Very Peri jest symbolem globalnego ducha chwili i przemian, przez które obecnie przechodzimy. W miarę jak wychodzimy z intensywnego okresu izolacji, nasze wyobrażenia i standardy zmieniająsię, a nasze fizyczne i cyfrowe życie łączy się na nowe sposoby. Cyfrowy design pomaga nam rozciągnąć granice rzeczywistości, otwierając drzwi do dynamicznego wirtualnego świata, w którym możemy odkrywać i tworzyć nowe możliwości kolorystyczne. Wraz z trendami w grach komputerowych, rosnącą popularnością matawersum i rosnącą społecznością artystyczną w przestrzeni cyfrowej PANTONE 17-3938 Very Peri ilustruje fuzję współczesnego życia i to, jak trendy kolorystyczne w świecie cyfrowym przejawiają się w świecie fizycznym i vice versa.”


Zespół Pantone Color Institute™


Transsensorial Gateway / noa* network of architecture. Image © Alex Filz

Helix Bridge / Cox Architecture with Architects 61. Image © Cristopher Frederick Jones

Mathematics: The Winton Gallery / Zaha Hadid Architects. Image © Luke Hayes

Welcome Gallery / Thomas Roszak Architecture. Image © Scott McDonald-Hedrich

Comments


bottom of page