top of page

Oczami Pracodawcy: Kluczowe Umiejętności W Świecie BIM

Osoby, które obserwują nasze konta społecznościowe, mogły zwrócić uwagę, że ostatnio aktywnie poszukujemy nowych talentów do naszego zespołu. W trakcie intensywnego procesu rekrutacyjnego i licznych rozmów z kandydatami zrozumieliśmy, że istotne jest podzielenie się z Wami tym, co dla nas, jako pracodawcy, jest najważniejsze.


Wierzymy, że nasze usługi BIM moglibyśmy uznać za osobną branżę lub specjalizację w budownictwie. To nie tylko projektowanie, nie tylko wykonawstwo, ani wyłącznie zarządzanie projektem. To unikalne połączenie tych wszystkich obszarów, obejmujące pełny zakres procesu, począwszy od etapu przetargowego, aż po fazę eksploatacji. Tworząc procesy na etapie przetargu dla inwestora, określamy je tak, aby uzyskać zamierzony efekt podczas przekazania obiektu.

 

W takim razie, jakie są dla nas umiejętności kluczowe?


Znajomość Oprogramowania


To kluczowy element. Nasze stanowiska, takie jak BIM Modeler czy BIM Specialist, wymagają głównie pracy z różnymi programami. Choć wiodącą rolę pełni jeden dostawca w naszej firmie, interesujące jest to, że osoby znające kilka rozwiązań silnikowych oprogramowania, lepiej radzą sobie z rozwojem programu. Z każdym rokiem chcemy zwiększać efektywność i jakoś naszych usług, a osoby które, znają kilka rozwiązań, potrafią sprawniej rozwijać nowe umiejętności programowe.


Nauka programów to nie tylko jeden kurs lub korzystanie z podstawowych funkcji, a rozwój zaawansowanych możliwości, radzenie sobie z problematyką rozwiązań systemowych. Pracujemy już wiele lat w tym sektorze i wiemy, że BIM to nie tylko proste rozwiązania. To również doświadczenie i umiejętności logiczne rozwiązywania problemów związanych z modelem oraz ograniczeniami systemowymi.


Różnorodne Oprogramowanie


Znajomość różnego typu oprogramowania nie tylko modelowego, ale również do zarządzania clashami, przeglądarki modeli IFC, nakładki do programów np. Diroots, aplikacje webowe do zarządzania danymi, wymiany danych, pracy na modelu centralnym, lub system pracy QA/QC, to kolejne elementy istotne z naszej perspektywy. Warto znać kilka rozwiązań, ponieważ, każdy projekt determinuje różne rozwiązania.


Dzięki obecnej otwartości świata i możliwości pracy zdalnej realizujemy kontrakty w kilku krajach zlokalizowanych na świecie i każdy inwestor posiada swoje konkretne wymagania co do realizacji i sposobu zarządzania danymi. Dlatego umiejętność korzystania z różnych platform do zarządzania danymi jest na pewno ogromnym plusem.


Systematyczny Rozwój


BIM to nieustanne doskonalenie. Wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji, ponieważ technologia i oprogramowanie ewoluują. BIM dla wielu to już standard, jednak część uczelni nawet nie posiada w swoim programie rozwoju umiejętności modelowej, dlatego uważamy, że bardzo ważny jest samodzielny rozwój. Wielu z nas to osoby, które poprzez samodzielny rozwój, znajdując informację, artykuły lub filmy na YouTube osiągnęła obecny poziom "wtajemniczenia".


Samodzielny rozwój, poszukiwanie informacji oraz zgłębianie zaawansowanych możliwości programów to kluczowy element naszego podejścia. Wartość przypisujemy zarówno doświadczeniu, jak i logicznemu myśleniu w rozwiązywaniu problemów związanych z modelem.


Kursy z Oprogramowania


Choć doświadczenie w obszarze BIM jest czasem trudne do zdobycia, wartością dodaną jest posiadanie kursów. Rozumiemy, że jeszcze stosunkowo mała ilość firm korzysta i wprowadza technologie BIM, dlatego ciężko zdobyć doświadczenie w tym zakresie.


Nawet jeśli kandydat nie ma praktyki w BIM, udokumentowane kursy wskazują na gotowość do rozwijania umiejętności w tej dziedzinie. Taka informacja w CV pokazuje nam, że chcesz rozwijać się w tej technologii i dzięki naszemu zaangażowaniu będziemy mogli wspólnie tworzyć kolejną realizację.


Praca Zdalna


Frescon od lat działa w formule zdalnej, co wymaga specyficznego podejścia do pracy. Nasz zarząd pracuje w kilku krajach w Europie, dlatego już na początkowym etapie musieli podjąć starania, by zespół współpracował online. Dlatego posiadamy w naszym zespole osoby pracujące w 100% zdalnie.


Jednak wiąże się to również, że zmiana sposobu pracy. Nie każdy może być przystosowany do pracy 100% zdalnej lub pracy z zespołem, który współpracuje ze sobą hybrydowo. Umiejętność efektywnej współpracy online, zwłaszcza w zespołach hybrydowych, jest dla nas kluczowa. Spotkania w aplikacji Teams to dla nas codzienność, czy to wewnętrznie w zespołach, czy z naszymi klientami.


Wiedza o Standardach BIM


Znajomość aktualnych standardów BIM jest nieodzowna, zwłaszcza w kontekście rosnącej liczby inwestorów stosujących te wytyczne. Obecnie coraz więcej świadomych inwestorów podejmuję się realizacji inwestycji zgodnie z obecnymi normami.


Taki sposób pracy determinuje na każdym uczestniku procesu prace w zgodności z określonymi wytycznymi. Jeśli chcesz rozwijać się w BIM, musisz znać, albo wyrażać chęć poznania takich standardów. Niechęć do kooperacji ze standardami BIM lub określanie ich jako niepotrzebnych może nam utrudnić pracę w zespole, lub z klientem.


Podsumowując


Mamy nadzieję, że przedstawione wytyczne i kryteria stanowiące swoiste "mapy drogowe" w świecie BIM okażą się przydatne niezależnie od tego, czy marzycie o pracy w naszym zespole czy w podobnej branżowej firmie. Świadomość istotności tych elementów w dzisiejszym środowisku pracy jest powszechna, a zatem życzymy Wam powodzenia w dążeniu do sukcesu, niezależnie od wyboru ścieżki zawodowej!


Niech BIM będzie z Wami!

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page