Czy cały nasz świat przeniesie się do wirtualnej wersji?
Czy zastanawialiście się kiedyś czy ziszczą się wszystkie pomysły filmowców odnośnie przenoszenia się całkowicie do świata wirtualnego?
Świat idzie do przodu, a czasami mamy wrażenie, że zaczyna już biec w kierunku technologicznej rewolucji. Cześć z nas pamięta czasy gdzie rysunki tworzyło się na kartkach papieru, a błędy wymazywało żyletką byleby nie tworzyć tego jeszcze raz. Większa część zespołu wzdryga się na myśl, tworzenia czegoś w 2D, a co dopiero tworzyć projekty ręcznie. Obecnie tworzymy wirtualne modele budynków, zarządzamy nimi przez Internet, a nawet robimy w nich wirtualne spacery.
A co by było gdybyśmy to robili w wirtualnym świecie?
Ostatnio podczas naszych cotygodniowych spotkań, na których organizujemy swojego rodzaju brainstorm przywołaliśmy wizję wirtualnych konferencji. W dobie pandemii i ograniczonych kontaktów międzyludzkich byłoby to świetne rozwiązanie. Dzięki możliwości skanowania swojego ciała skanerem stworzonym przez np. firmę Metahero Roberta Gryna moglibyśmy wskoczyć we własną wirtualną skórę i spacerować po targach zlokalizowanych w sieci.
I jeśli ktoś trzyma kawę to lepiej niech ją położy na stole, bo wirtualne spotkanie, po którym sam mogłeś spacerować już się odbyło! Tak, dokładnie tak, część naszego zespołu również była w takim samym szoku jak Wy, kiedy coś takiego się odbyło się w wirtualnym barze na dachu. Jeśli chcecie przeczytać więcej szczegółów odsyłamy was do artykułu.
I choć jakość takiego świata nie jest jeszcze dostępna w 4K, to wydaje nam się, że jeszcze kilka lat i nie będziemy musieli wychodzić domu by być obecnym na targach odbywających się na innym kontynencie.
Chociaż koncepcja ta może wydawać się wam niedorzeczna, zastanówcie się nad tym ile czasu spędzacie w sieci? Część z nas posiada już wirtualne portfele na pieniądze, czyli Bitcoiny. Wielu z nas spędza czas wolny w grach komputerowych, gdzie spełnia swoje marzenia, których nie da się wykonać w realnym świecie.
Oczywiście oprócz wykonywania konkretnych zadań, gracze poświęcają sporą część czasu na swój wygląd wizualny w grze. W takich sytuacjach idealnie odnajdują się również wirtualne pieniądze i tokeny, które można przeznaczyć np. na legendarne stroje, którymi, o dziwo, nie można się pochwalić w realnym świecie.
Do takiego wirtualnego życia idzie bardzo szybko się przyzwyczaić, dlatego duża cześć firm przenosi swoje sklepy do sieci, gdzie można sprzedawać dosłownie wszystko z każdego zakątka na ziemi. Jednak w wirtualnym świecie obowiązują trochę inne zasady niż w realu, dlatego każda firma walczy o lepsze względy u klientów. Z tego też powodu pomagamy naszym Klientom tworzyć platformy sklepowe, po których Klient będzie mógł sam spacerować i oglądać konkretne produkty na półkach sklepowych.
W takim razie gdzie w tym wszystkich odnajduję się budownictwo? Wbrew pozorom nie jest z nami aż tak źle i uważamy, że BIM jest swego rodzaju biletem wstępu do świata Metaverse.
Dlaczego tak myślimy?
Na co dzień pracujemy z tą technologią, i tak jak wspominaliśmy już we wcześniejszych postach i artykułach, jesteśmy grupą ludzi pracującą z różnych lokalizacji w Polsce, Irlandii i Niemczech. Często zdarza się tak, że przez kilka miesięcy nie widzimy się, ze sobą w realnym świecie, ponieważ pracujemy w wirtualnym świecie, na komputerowym modelu. Jest to swego rodzaju wirtualna budowa, jednak z bardzo realnymi problemami, które rozwiązujemy, by osoby pracujące w obecnym świecie miały o wiele mniej problemów do rozwiązania na inwestycji. I nie jest to tylko nasz świat, ponieważ możemy przeprowadzać wirtualne spacery z Klientami. Obecna technologia i sprzęt pozwalają przenieść naszego Klienta na miejsca jego budowy zanim ona powstanie - ciekawym rozwiązaniem jest np. proces sekwencji powstawania budowy i jednoczesny spacer po inwestycji. Jest to tzw. test bezpieczeństwa, podczas którego pracownicy mogą sprawdzić jakie zasady obowiązują podczas pracy i co może nas spotkać, jeśli ich nie przestrzegamy.
Nie wiem, jak Wy, ale my jesteśmy mega podekscytowani obecnymi możliwościami świata. Jeśli chcecie ten wirtualny świat tworzyć z nami zapraszamy do kontaktu 🙂
Comments