top of page

Wirtualny Świat Metaverse: BIM jako Bilet Wstępu?

Czy cały nasz świat przeniesie się do wirtualnej wersji?


Czy zastanawialiście się kiedyś czy ziszczą się wszystkie pomysły filmowców odnośnie przenoszenia się całkowicie do świata wirtualnego? 

Świat idzie do przodu, a czasami mamy wrażenie, że zaczyna już biec w kierunku technologicznej rewolucji. Cześć z nas pamięta czasy gdzie rysunki tworzyło się na kartkach papieru, a błędy wymazywało żyletką byleby nie tworzyć tego jeszcze raz. Większa część zespołu wzdryga się na myśl, tworzenia czegoś w 2D, a co dopiero tworzyć projekty ręcznie. Obecnie tworzymy wirtualne modele budynków, zarządzamy nimi przez Internet, a nawet robimy w nich wirtualne spacery.A co by było gdybyśmy to robili w wirtualnym świecie?


Ostatnio podczas naszych cotygodniowych spotkań, na których organizujemy swojego rodzaju brainstorm przywołaliśmy wizję wirtualnych konferencji. W dobie pandemii i ograniczonych kontaktów międzyludzkich byłoby to świetne rozwiązanie. Dzięki możliwości skanowania swojego ciała skanerem stworzonym przez np. firmę Metahero Roberta Gryna moglibyśmy wskoczyć we własną wirtualną skórę i spacerować po targach zlokalizowanych w sieci.I jeśli ktoś trzyma kawę to lepiej niech ją położy na stole, bo wirtualne spotkanie, po którym sam mogłeś spacerować już się odbyło! Tak, dokładnie tak, część naszego zespołu również była w takim samym szoku jak Wy, kiedy coś takiego się odbyło się w wirtualnym barze na dachu. Jeśli chcecie przeczytać więcej szczegółów odsyłamy was do artykułu.


I choć jakość takiego świata nie jest jeszcze dostępna w 4K, to wydaje nam się, że jeszcze kilka lat i nie będziemy musieli wychodzić domu by być obecnym na targach odbywających się na innym kontynencie.


Chociaż koncepcja ta może wydawać się wam niedorzeczna, zastanówcie się nad tym ile czasu spędzacie w sieci? Część z nas posiada już wirtualne portfele na pieniądze, czyli Bitcoiny. Wielu z nas spędza czas wolny w grach komputerowych, gdzie spełnia swoje marzenia, których nie da się wykonać w realnym świecie.


Oczywiście oprócz wykonywania konkretnych zadań, gracze poświęcają sporą część czasu na swój wygląd wizualny w grze. W takich sytuacjach idealnie odnajdują się również wirtualne pieniądze i tokeny, które można przeznaczyć np. na legendarne stroje, którymi, o dziwo, nie można się pochwalić w realnym świecie.


Do takiego wirtualnego życia idzie bardzo szybko się przyzwyczaić, dlatego duża cześć firm przenosi swoje sklepy do sieci, gdzie można sprzedawać dosłownie wszystko z każdego zakątka na ziemi. Jednak w wirtualnym świecie obowiązują trochę inne zasady niż w realu, dlatego każda firma walczy o lepsze względy u klientów. Z tego też powodu pomagamy naszym Klientom tworzyć platformy sklepowe, po których Klient będzie mógł sam spacerować i oglądać konkretne produkty na półkach sklepowych.


W takim razie gdzie w tym wszystkich odnajduję się budownictwo? Wbrew pozorom nie jest z nami aż tak źle i uważamy, że BIM jest swego rodzaju biletem wstępu do świata Metaverse.


Dlaczego tak myślimy?


Na co dzień pracujemy z tą technologią, i tak jak wspominaliśmy już we wcześniejszych postach i artykułach, jesteśmy grupą ludzi pracującą z różnych lokalizacji w Polsce, Irlandii i Niemczech. Często zdarza się tak, że przez kilka miesięcy nie widzimy się, ze sobą w realnym świecie, ponieważ pracujemy w wirtualnym świecie, na komputerowym modelu. Jest to swego rodzaju wirtualna budowa, jednak z bardzo realnymi problemami, które rozwiązujemy, by osoby pracujące w obecnym świecie miały o wiele mniej problemów do rozwiązania na inwestycji. I nie jest to tylko nasz świat, ponieważ możemy przeprowadzać wirtualne spacery z Klientami. Obecna technologia i sprzęt pozwalają przenieść naszego Klienta na miejsca jego budowy zanim ona powstanie - ciekawym rozwiązaniem jest np. proces sekwencji powstawania budowy i jednoczesny spacer po inwestycji. Jest to tzw. test bezpieczeństwa, podczas którego pracownicy mogą sprawdzić jakie zasady obowiązują podczas pracy i co może nas spotkać, jeśli ich nie przestrzegamy.


Nie wiem, jak Wy, ale my jesteśmy mega podekscytowani obecnymi możliwościami świata. Jeśli chcecie ten wirtualny świat tworzyć z nami zapraszamy do kontaktu 🙂


Niech BIM będzie z Wami!

Комментарии


bottom of page