top of page

Symulacja 4D w Postprodukcji

Obserwując naszego bloga, możecie zwrócić uwagę, że bardzo często poruszamy tematykę BIM 4D. Opowiadaliśmy już jak połączyć model z harmonogramem - co możecie sprawdzić tutaj - oraz jaki wpływ ma ruch pojazdów na budowę w analizie 4D - tutaj. W dzisiejszym poście chcielibyśmy opowiedzieć o korzyściach posiadania modelu 4D.


 

Jedną z korzyści posiadania modelu 4D jest kontrola wizualna nad czasem oraz zaawansowaniem prac. Z wyprzedzeniem jesteśmy wstanie przewidzieć jakie ewentualne problemy na budowie mogą wystąpić podczas sekwencji montażu konstrukcji.


Dodatkowo różnymi kolorami i oznaczeniami możemy wskazać jakie pracę mają status “usuwania”, a które aktualnie są wykonywane.


Wizualne analizowanie błędów w czasie może być przydatne przy montażu bardzo skomplikowanych instalacji choćby serwerowni, gdzie zagęszczenie elementów na metr kwadratowy jest ogromne. W takich sytuacjach każdy centymetr przestrzeni oraz kolejność wykonywanych elementów, tak aby nie ograniczać przestrzeni dla innych podwykonawców, są bardzo istotne.


Dla naszego Klienta przygotowywaliśmy zestaw widoków pobranych z modelu, które pokazują jakie firmy muszą ze sobą współpracować w danym obszarze budynku. Korzyścią jest to, że w wizualny sposób jesteśmy wstanie przewidzieć czy dana firma, ma wystarczająco długi front robót, tak aby nie powodować niepotrzebnych kosztów brakiem pracy.Model 4D był również przydatny podczas spotkań koordynacyjnych gdzie ustalono postęp prac oraz prezentowano przed Klientem, front robót na najbliższe tygodnie. Podkreślając to już w poprzednich publikacjach, nie każdy inwestor posiada umiejętności sprawnego czytania rysunków technicznych, dlatego bardziej zrozumiałe i intuicyjne jest przedstawienie postępu prac w postaci wirtualnej symulacji.Symulacja 4D może być również składową dokumentacji, a dokładniej wycinek pobrany z symulacji idealnie wpasowuję się w długich opisach technicznych wykonach np. podczas przetargów. Pamiętajcie, że o wiele prościej zrozumieć aspekty techniczne i technologiczne gdy odbiorca oprócz słów ma również ilustrację, która w prostszy sposób obrazuje trudne i specjalistyczne słownictwo.


Podsumowując, wszystkie treści chcielibyśmy podkreślić, że model 4D może być wykorzystywany na każdym etapie inwestycji, od przetargu gdzie wykonawca przygotowuje dokumentację opisową prezentującą zamawiającemu jak przewiduje wykonać inwestycje, aż po kontrolę harmonogramu w trakcie trwania inwestycji.


Jeśli jesteście ciekawi dalszego zastosowanie modelu 4D, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszym zespołem.


Niech BIM będzie z Wami!

Comments


bottom of page