top of page

TOP 6 Trendów w BIM w 2022 roku

Mamy nadzieję, że poprzedni artykuł przypadł Wam do gustu, a nasza historia może nawet kogoś zainspirowała. Po tej krótkiej opowieści chcielibyśmy znów powrócić do naszej ulubionej tematyki, jaką jest oczywiście BIM. Jednak tym razem chcielibyśmy przedstawić Wam parę trendów ze świata BIM. A chcemy zacząć od tych, które uważamy, że mają największy potencjał i podobają nam się najbardziej.


 

Jak wiecie, wraz z rozwojem technologii, trendy w BIM ewoluują z roku na rok. Większość praktyk biur architektonicznych i firm budowlanych przeszło na oprogramowanie oparte na BIM z konwencjonalnych systemów CAD. Można śmiało powiedzieć, że BIM rozwinął się na tyle, że obecnie zmienia sposób funkcjonowania branży.


Zrównoważona budowa

Zrównoważona budowa

Wiele trendów ma to do siebie, że są krótkotrwałe i niezbyt zrównoważone. Jednak ten trend zdecydowanie ma potencjał, dlatego stawiamy go na pierwszym miejscu. Sposób, w jaki rozwój coraz bardziej zmierza w kierunku wysoce energooszczędnych, zrównoważonych budynków jest niebywale ciekawym konceptem w technologii BIM. Istnieje szereg certyfikatów środowiskowych, których przykładami są LEED, BREEAM oraz GreenBuilding, a cyfryzacja może wspomagać zrównoważone budownictwo. Narzędzia do obliczeń środowiskowych mogą tworzyć analizy cyklu życia budynków, obliczać ich wpływ na środowisko, a także pomagać w określeniu, w jaki sposób firmy mogą zmniejszyć emisje, dobierając odpowiednie materiały czy zmieniając metody produkcji.


Cyfrowi bliźniacy

Wyobraźcie sobie klon rzeczywistego projektu budowlanego, który jest świadomy dokładnego harmonogramu, następnych kroków i wszystkich zmian, które miały miejsce. Zna napotkane problemy, zastosowane rozwiązania, a co najważniejsze - obejmuje cały cykl życia budynku. Tak właśnie dzieje się, kiedy w grę wchodzi "Digital twin", czyli po prostu "cyfrowy bliźniak". Za pomocą czujników, dronów i innych technologii bezprzewodowych nieustannie uczy się z wielu źródeł, w tym z zaawansowanych analiz, algorytmów, a nawet sztucznej inteligencji (AI). Wszystko po to by uzyskać cenny wgląd w wydajność, działanie czy rentowność projektu, niezależnie od tego, czy jest on zbudowany, czy w trakcie budowy. Krótko mówiąc, cyfrowy bliźniak to potężne narzędzie analityczne i predykcyjne do monitorowania projektów.


Sztuczna inteligencja

Wiecie jak ogromna ilość informacji jest gromadzona przez model BIM podczas projektowania i budowy budynku. Korzystając ze sztucznej inteligencji, oprogramowanie BIM może uczyć się na podstawie zebranych danych, a także identyfikować wzorce. Dzięki temu może podejmować niezależne decyzje dotyczące automatyzacji i usprawniania procesów budowlanych. Może to być niewątpliwie pomocne w przyszłych procesach projektowania i budowy, a co ważne, może pomóc uniknąć kosztownych błędów. Obecnie można zauważyć, że dzięki skuteczności AI wspomagającej BIM proces decyzyjny w branży szybko się poprawia.


Roboty na placu budowy

Obecnie roboty w głównej mierze wykorzystywane są do produkcji prefabrykatów, ale czy odnajdą kiedyś drogę na plac budowy? Jeśli chodzi o wykonywanie budowy, roboty to jeszcze nowość. Istnieje kilka programów opartych o BIM, które umożliwiają robotom przemysłowym prowadzenie prac budowlanych na placach budowy. Jednak na razie wiąże się to wyłącznie z powtarzalnymi pracami. Obecnie to drony są najbardziej skalowalną opcją, które są w dużej mierze wykorzystywane do zapewnienia precyzyjnego obrazowania placów budowy. Łącząc je z systemami informacji geograficznej, dostarczają one oparte o BIM informacje dotyczące np. produktywności projektu. Takie wykorzystywanie dronów na placach budowy pomaga kierownikom projektów w zrozumieniu ilości pracy wykonywanej w lokalizacjach zdalnych. Skuteczne połączenie drona i BIM prowadzi do zmniejszenia opóźnień projektów, a także skłania do inwestycji w dalsze badania i rozwój.


Rzeczywistość wirtualna, rzeczywistość rozszerzona i rzeczywistość mieszana

Spacer po wirtualnym budynku i możliwość obejrzenia go przed zakończeniem budowy? Takie możliwości daje właśnie zastosowanie rzeczywistości wirtualnej (VR) w projektach budowlanych. VR pomaga zapewnić lepsze zrozumienie projektu zarówno archikektom, firmom budowlanym, a także przyszłym mieszkańcom obiektu. Co ważne, VR jest teraz skalowalny i dostępny na większości ekranów mobilnych, dlatego nie potrzeba skomplikowanych urządzeń aby zobaczyć ukończony, wirtualny projekt.


Rzeczywistość rozszerzona (AR) służy do wyświetlania cyfrowych wizualizacji w rzeczywistym świecie. Technologię AR, która zazwyczaj wykorzystywana jest jako narzędzie demonstracyjne, można wykorzystać do zilustrowania instalacji w istniejących budynkach, takich jak przebieg rury przez dach lub ścianę. Dzięki przedstawieniu koncepcji w naturalnej wielkości rozmiarach, staje się ona dużym ułatwieniem dla klienta w kwestii wizualizacji zmian czy projektów.


Ostatecznie, rzeczywistość mieszana (MR) to połączenie VR i AR. Oznacza to, że przedmiot wirtualny jest tak dobrze zakotwiczony w rzeczywistości, że wydaje się być częścią świata rzeczywistego – zupełnie jak hologram. Dzięki tej technologii właściciel budynku może wejść na swój teren, założyć okulary i zobaczyć swój, jeszcze nie wybudowany, budynek w pełnej skali. Jest to niesamowicie przydatne kiedy chcesz dowiedzieć się jak projekt będzie wyglądać po wprowadzaniu poprawek czy zmienieniu wielkości danych obiektów. Widok z okien, otwieranie i zamykanie drzwi, możliwość przesuwania ścian, a nawet możliwość spojrzenia na przekrój ściany - to tylko niekóre z możliwości jakie stawia przed nami MR.


Symulacja zachowań pieszych

Jak pamiętacie, podobny temat został już poruszony na naszym blogu w artykule, do którego możecie wrócić tutaj. Tam jednak opowiedzieliśmy Wam o symulacji ruchu perspektywy analizy dynamiki pojazdów oraz ruchów na budowie. Tym razem chcielibyśmy omówić trend odnoszący się do symulacji mniejszych obiektów, a mianowicie zachowań pieszych.


Trend ten pojawił się w dużej mierze spowodowany pandemią Covid-19. Home office, niewykorzystywanie przestrzeni publicznych i wynajmowanych, a także zmiany w zachowaniach ludzi, z całą pewnością zmienią postrzeganie oraz planowanie powierzchni użytkowych. Krótkoterminowe symulatory przepływu pieszych, takie jak Massmotion, mogą okazać się niezbędne do testowania wydajności i wykonalności projektów w nieco już zmienionym świecie.Trendów w BIM jest oczywiście więcej i z roku na rok będzie ich coraz więcej. W tym artykule wybraliśmy te, które według nas są najciekawsze i najlepiej prosperujące. Wszystkie te trendy i wiele innych, których nie wymieniliśmy, będą miały ogromy wpływ na sposób w jaki pracujemy. Zauważcie, że nawet ekosystem AEC, pomimo bardzo szczegółowej specyfiki branży BIM, bezproblemowo i chętnie go przyjmuje. Warto pamiętać, że trendy te mają, i będą miały, wpływ również na wszystkie sąsiednie branże, dlatego pamiętajcie jak ważne jest iść z duchem czasu.


Niech BIM będzie z Wami!

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page