top of page

BIM Offshoring - Rozwiązanie w Czasach VUCA

Czy słyszeliście o terminie VUCA? Jeśli nie, to możecie być pewni, że spotkaliście się już przynajmniej z jego znaczeniem. Choć żyjemy w świecie pełnym zmian, napędzanym przez innowacje, gdzie rzeczywistość pozostaje nieprzewidywalna i wypełniona wieloma niewiadomymi, wielu ekspertów twierdzi, że teraz żyjemy w świecie VUCA. Świecie, w którym zmienność, niepewność, złożoność i niejednoznaczność (VUCA - ang. Volatility, Uncertainty, Complexity, Ambiguity) są rzeczywistością, a ciągłe zmiany są raczej pewnikiem niż niewiadomą. Termin VUCA zyskał na popularności w ostatnich trzech latach, wśród wielu innych popularnych zjawisk, których doświadczyło lub doświadcza obecnie wiele branż. Sektor budowlany nie jest tu wyjątkiem.


VUCA phenomenon explanatory table

 


Jak firmy radzą sobie ze zjawiskiem VUCA?


Czy to w świecie przed czy w trakcie VUCA, każda firma musi mieć jasną strategię i długoterminowe cele, jednak w świecie VUCA, aby osiągnąć te cele i trzymać się ustalonej strategii, firmy muszą być teraz zarówno elastyczne i sprytne. Ale jak być jednocześnie jednym i drugim, skoro pierwsze oznacza bycie gotowym na wszelkie ewentualności, a więc wydawanie większego kapitału na inwestycje w celu zapewnienia zwinności; a drugie - inwestowanie tylko w to, co przynosi największą skuteczność przy jak najmniejszym marnotrawstwie czasu i produktów?


Aby osiągnąć oba te cele, firmy muszą rozważyć wszystkie posiadane aktywa i dokładnie przeanalizować, co jest ich główną wartością dodaną, a co stanowi nadwyżkę inwestycyjną. Zrównoważony wybór pomiędzy obiema dziedzinami pomoże poradzić sobie z wyzwaniami, które czają się za każdym rogiem.


Od dłuższego czasu jednym z najpoważniejszych wyzwań stojących przed firmami jest niedobór pracowników. Wojna o talenty jest znana od dłuższego czasu i jest codziennością we wszystkich branżach. Pojawiają się również inne czynniki - po zetknięciu się z nieco innym życiem zawodowym w ciągu ostatnich trzech lat, pracownicy chcą, ale i zasługują na elastyczność i spełnienie w pracy. W przeciwieństwie do presji, z jaką spotykają się dziś organizacje, aby poprawić jakość swoich produktów i usług, zmuszeni są obniżać koszty , aby zwiększać przychody.


Widać wyraźnie, że nasze społeczeństwo stoi przed prawdziwymi wyzwaniami i niestety nie ma wystarczającej liczby specjalistów w wielu branżach, a nasz tradycyjny sposób pracy-życia musi się zmienić, aby sprostać obecnym wyzwaniom. Te problemy są również bardzo widoczne w świecie BIM. Coraz bardziej złożone, specjalistyczne projekty wymagają wiedzy fachowej osób, które niestety nie zawsze są dostępne w wielu firmach, a także krajach. Rozwiązaniem tego może być BIM Offshoring.


Czym jest BIM offshoring?


Offshoring to mniej znany brat outsourcingu. Gdy w outsourcingu można zlecić produkcję towarów lub usług, offshoring oznacza, że robisz właśnie dokładnie to samo co dana firma, jednak z firmy, której siedziba znajduje się w innym kraju. BIM offshoring może być znany niektórym, choć nie jego popularność jest wciąż ograniczona dla węższych gron. Od zaledwie jednego pracownika do tak licznej grupy, jakiej wymaga projekt; usługi BIM mogą być i są stale zlecane na zewnątrz. Ta właśnie koncepcja ma olbrzymi potencjał aby stać się standardem w naszych bardzo niepewnych czasach.


Jedną z głównych korzyści jest utrzymanie efektywności i skuteczności głównych działań, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów ze względu na lokalizację zatrudnionego personelu.


Inne korzyści z offshoringu to:

  • Łatwy i szybki dostęp do wykwalifikowanych specjalistów

  • Dedykowany model biznesowy lub godzinowy w zależności od zakresu projektu

  • Niższe koszty wdrożenia BIM w porównaniu do utrzymywania zespołu in-house

  • Możliwość pracy w trybie plug-and-play

BIM offshoring benefits explained in Polish

Jednak to, czego niektórzy mogą nie być świadomi, to że offshoring nie zawsze musi być oddalony o tysiące kilometrów od siedziby firmy czy stwarzać bariery językowe. Jest wiele firm w całej Europie, które oferują tę usługę, w tym my.


Przydzielamy zespół kluczowych inżynierów BIM lub architektów, który działa jako wirtualne "przedłużenie" organizacji Klienta. Zespół offshore składa się z kompetentnego i doświadczonego personelu, który oszczędza czas, wysiłek i koszty, które mogą zostać zainwestowane w inny sposób. We Frescon dajemy naszym Klientom możliwość skalowania wielkości zespołu w zależności od potrzeb projektu, niezależnie od tego, czy jest on długo- czy krótkoterminowy. Nasi specjaliści mają bogate doświadczenie w różnych sektorach i pomagają płynnie wspierać różne obszary BIM. Ponadto, ich harmonogramy mogą być odpowiednio dopasowane do lokalizacji i strefy czasowej firmy, w której realizowane są zadania.


Offshoring we Frescon


Dzięki rozbudowanemu zespołowi specjalistów BIM specjalizujących się w różnych dziedzinach, od architektury, konstrukcji, instalacji mechanicznych, elektrycznych, hydraulicznych, aż po sektor procesowy, oferujemy naszym Klientom usługi offshoringowe. Dzięki wieloletniej współpracy opartej na tym modelu z licznymi firmami partnerskimi, mamy pewność, że nasi pracownicy podchodzą do swoich zadań w sposób rzetelny, i co najważniejsze kompetentny. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o naszych usługach offshoringowych, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony lub do bezpośredniego kontaktu.


Niech BIM będzie z Wami!

コメント


bottom of page